Pro návštěvníky

Níže naleznete seznam důležitých informací pro návštěvníky, včetně informací o doprovodném programu:

Základní informace

Co je veletrh Schola Pragensis?

Veletrh Schola Pragensis je zaměřený na žáky devátých ročníků, kteří by rádi poznali pražské střední školy zblízka. Studenti si zde mohou rozšířit obzory o nabízených oborech, což jim pomůže při výběru následujícího středoškolského studia.

Kdy a kde se veletrh koná?

Od 21. do 23. listopadu 2024 v Kongresovém centru Praha.

Kam se musím registrovat?

Žáci a jejich doprovod se neregistrují.

Školy nemusí být registrovány rovněž, ale doporučuje se to, aby bylo možné efektivně zvládnout vysoký počet návštěvníků veletrhu.

Jak se do registračního formuláře pro školy zapsat?

Na adrese: https://rezervace.scholapragensis.online/

Součástí kalendáře jsou celkem 4 časová okna, v rozmezí 8:30 až 12:30, a to na čtvrtek i pátek. Kapacita je celkem nastavena na 160 tříd.

Které časové okno si vybrat?

O veletrh bývá v dopoledních hodinách enormní zájem. Z našich zkušeností proto doporučujeme dorazit buď již v 8:30 v první vlně, nebo až v pozdějších hodinách.

V případě dalších dotazů se neváhejte obrátit na veletrh@scholapragensis.200solutions.com.

Doprovodný program

Klub C

Středočeský kraj – paměťové instituce (čtvrtek 9:30-14:50 a pátek 9:30-14:00)

Registrace je možná jen online, prostřednictvím registračního formuláře.

Čtvrteční program:

  • 9:30 Na louce, Jak na hudební výchovu (pedagogové) – Zaujetí hudbou, pohyb při tanci, řezání a výrobu hudebního nástroje, soustředění, úsměvy, zpívání, aktivní relaxaci a radost nabízí program Na louce. I v dnešní době vaše žáky může zabavit lidová písnička. https://www.muzeummelnik.cz/
  • 10:30 Výchovný koncert – Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami se představí ukázkou výchovného koncertu pro školy. Ten zprostředkuje přístupnou formou ukázky známých skladeb Antonína Dvořáka. Program doprovází mluvený komentář, který dětem přiblíží okolnosti vzniku hudebních ukázek, zajímavosti ze života Antonína Dvořáka a jeho pobytu na Vysoké u Příbramě. https://antonindvorak.cz/
  • 11:30 Utíkejte na konec (pedagogové) – workshop k výstavě Vojtěch Kubašta: svět pop-up knih / Neklame vás zrak? S proužkem papíru vyrazíme objevovat prostor. Jak se dá takový prostor rozšířit a čím je možné do něj vstoupit? Jak prostor zkonstruovat a pak jej dekomponovat? Dosáhneme až na samou hranu prostorové ilustrace a prozkoumáme její limity. Inspirujeme se tvorbou Vojtěcha Kubašty a Květy Pacovské. Během našeho společného času vytvoříme prostorový objekt. www.muzeum-roztoky.cz
  • 13:00 Tajemství hornin aneb jak vyučovat horniny na ZŠ a SŠ (pedagogové) – Vyučující získají nový pohled na výuku hornin na ZŠ a SŠ v souvislostech s geologickými procesy a se zaměřením na rozvoj kompetencí žáků (práce s informacemi). Ss využitím názorných materiálů budeme číst ze vzorků hornin jejich geologickou minulost a pradávné podmínky prostředí. Účastníci získají zdarma materiály k výuce a v případě zájmu i potvrzení o účasti na vzdělávacím programu (vzdělávací program není akreditovaný). http://muzeumberoun.cz/
  • 14:00 Kameny zajímavé a užitečné (studenti) – Účastníci poznají klíčový význam geologie pro náš každodenní život a budou si moci osahat a potěžkat i různé vzorky (ukázky nerostných surovin, skutečné kameny ze hry Minecraft). Představíme si pradávnou minulost Prahy a středních Čech (pradávná moře a sopky) včetně ukázek sopečných i mořských hornin se zkamenělinami. Součástí programu bude možnost natočit si krátké video simulující zánik moře nebo možnost vyrobit si obtisk trilobita (možnost volby). http://muzeum-beroun.cz/

Páteční program:

  • 9:30 Den Země ve skalním obydlí Lhotka (pedagogové) – Nová inspirace pro environmentální vzdělávání na 2. stupni základní školy? Pojďme spolu nahlédnout do života našich sov, dokonalých nočních lovců, či se stát zvířecími detektivy a odhalovat pobytová znamení v našem bezprostředním okolí jako požerky, hálky, či hnízda. Vtáhneme vás do projektu v unikátním skalním obydlí Lhotka, pobočce mělnického muzea v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. https://www.muzeummelnik.cz/
  • 10:30 Kameny zajímavé a užitečné (studenti) – Účastníci poznají klíčový význam geologie pro náš každodenní život a budou si moci osahat a potěžkat i různé vzorky (ukázky nerostných surovin, skutečné kameny ze hry Minecraft). Představíme si pradávnou minulost Prahy a středních Čech (pradávná moře a sopky) včetně ukázek sopečných i mořských hornin se zkamenělinami. Součástí programu bude možnost natočit si krátké video simulující zánik moře nebo možnost vyrobit si obtisk trilobita (možnost volby). / http://muzeum-beroun.cz/
  • 11:30 Jak se věci mají? Restaurování a konzervace sbírek (pedagogové) – workshop k výstavě Času navzdory / Není dřevo jako dřevo. Umíte zastavit čas? A chtěli byste to umět, díky pomocí moderní technologii a trpělivé práci? Cílem workshopu je získat teoretické informace o základech restaurování a konzervace. Pomocí edukačních kufříků se seznámíme se základními cíli a principy těchto oborů. Zjistíme, proč je důležitá výroba kopií a maket pro muzejní provoz, a jak je efektivně využít ve vzdělávacím procesu. / www.muzeumroztoky.cz
  • 13:00 Tajemství hornin aneb jak vyučovat horniny na ZŠ a SŠ (pedagogové) – Vyučující získají nový pohled na výuku hornin na ZŠ a SŠ v souvislostech s geologickými procesy a se zaměřením na rozvoj kompetencí žáků (práce s informacemi). S využitím názorných materiálů budeme číst ze vzorků hornin jejich geologickou minulost a pradávné podmínky prostředí. Účastníci získají zdarma materiály k výuce a v případě zájmu i potvrzení o účasti na vzdělávacím programu (vzdělávací program není akreditovaný). / http://muzeum-beroun.cz/

Klub D

Národní pedagogický institut – HUB pro pedagogy (čtvrtek a pátek 9:00-15:00)

Celodenní program ve čtvrtek a pátek:

  • Informační systém infoabsolvent.cz: Tento praktický pomocník je ideální pro žáky a studenty, kteří se rozhodují o svém budoucím studiu nebo kariéře. Kariérový poradci, učitelé ale i rodiče zase jistě ocení přehledné informace o vzdělávacích programech a trendech na trhu práce. Přijďte se podívat, jak efektivně vyhledávat školy a obory!
  • Podpora digitalizace a využití umělé inteligence ve školách: Ukážeme vám, jak mohou moderní technologie a umělá inteligence zjednodušit výuku a posunout vzdělávání na novou úroveň. Učitelé se dozvědí, jak tyto technologie začlenit do výuky a motivovat své studenty. A pro studenty máme tipy, jak se lépe připravit na budoucnost plnou digitálních inovací.
  • Test digitálních dovedností: Přijďte si otestovat své digitální dovednosti! Je vhodný pro všechny od 14 let věku, pro žáky, učitele i rodiče. Tento test Vám pomůže vám zjistit, v čem vynikáte a kde máte ještě prostor pro zlepšení. Je to skvělá příležitost, jak získat certifikát digitálních dovedností a porovnat své schopnosti s aktuálními nároky a trendy. To vše ve 30 jazycích.
  • Europass portfolio: Vyzkoušejte si chytrou online schránku na vaše doklady, kvalifikace, certifikáty a diplomy. Zkušenosti a dovednosti získané ve formálním i neformálním vzdělávání tak zdarma, jednoduše a na jednom místě propojíte a můžete je kdykoliv prezentovat třeba školám nebo zaměstnavatelům. Portfolio obsahuje i další služby jako je životopis, motivační dopis, databázi povolání a popisy dovedností.

Klub E

DNY PLNÉ INSPIRACE (Pedagogické centrum, Prezentace moderních výukových technologií) (čtvrtek a pátek 10:00-16:30)

Čtvrteční program:

  • 10:00 Nový rozměr výuky s VR
  • 11:00 Nácvik dovedností ve virtuálním prostředí
  • 12:00 Badatelská výuka a experimenty pro přírodovědná studia
  • 13:00 Pokročilá robotika ABB
  • 14:00 Jak zlepšit komunikační dovednosti studentů v cizím jazyce
  • 15:00 Klub ředitelů: Střední škola pro budoucnost
  • 16:00 Středoškolská robotika

Páteční program:

  • 10:00 Středoškolská robotika
  • 11:00 Simulační výuka: svařování
  • 12:00 Simulační výuka: výukový trenažér dopravních prostředků, stavebních, zemědělských a lesnických strojů
  • 13:00 Nácvik dovedností ve virtuálním prostředí
  • 14:00 Nový rozměr výuky s VR
  • 15:00 Jak zlepšit komunikační dovednosti studentů v cizím jazyce
  • 16:00 Pokročilá robotika ABB

Stánek č. 329 (třetí patro)

SKAUTSKÝ INSTITUT (Vzdělávací programy Skautského institutu)

Program pro třídy:

Posviťte si se svou třídou na zdroje energie, ze kterých můžete společně čerpat! 

  • SI TŘÍDA! Dopolední program, který nabízí nevšední start školního roku, silný zážitek a tmel třídního kolektivu.
  • SI KPZ Vyrobte si symbolickou Krabičku poslední záchrany, která dodá jistotu a sebevědomí i v nejistých dobách.
  • SI EXPEDICE Třídenní dobrodružná výprava se stanováním i vařením v kotlíku. Zkušenost, která udělá z každé třídy partu ostřílených dobrodruhů.

Program pro učitele:

Chcete se v pedagogické profesi rozvíjet, sdílet dobré zkušenosti nebo prostě jen dobít baterky a získat nové podněty? Dopřejte si program určený učitelům a učitelkám.

  • UČITELSKÁ SETKÁVÁNÍ Pojďme dobít baterky, vzájemně se inspirovat a zkrotit zaklínadla jako je time management nebo wellbeing.
  • SI TŘÍĎAS Jednodenní seminář pro učitele a učitelky, kterým záleží na zdravém klimatu třídy. Program můžeme uspořádat i pro celou vaši sborovnu.

KAMDU

Inspirace pro vlastní cestu

Kamdu je prostor pro inspiraci a propojování mladých lidí, kteří chtějí rozšiřovat své obzory a hledají nové možnosti vzdělávání podle svého zájmu. Na praktických workshopech ve firmách a organizacích se mohou potkávat s předními odborníky – Inspirátory a objevovat praxi různých oborů.

Pro studenty

Je ti mezi 14 a 26 lety? Hledáš svoji cestu? Chceš objevit svůj talent a rozvíjet své dovednosti? Ponořit se víc do toho, co tě zajímá? Poznat praxi? Propojit se s podobnými lidmi? Nebojíš se zkoušet nové věci? Tak právě pro tebe se zrodilo Kamdu!

Pro školy

Proč stojíme o partnerství? Vidíme, že kombinace obou forem vzdělávání vede k dobré připravenosti mladého člověka na svět okolo něj a na jeho budoucnost. Chceme studentům umožnit kombinovat hladce svou školu s praktickým vzděláváním v Kamdu, a proto je pro nás důležitá spolupráce se školami a jejich pedagogy. Navíc, mezi naše hodnoty patří transparentnost a otevřenost. Proto bychom byli rádi, abyste ve škole věděli, kam své studenty posíláte a co jim to přináší.

Stánek přízemí

Projekt virtuální jaderné elektrárny Cenelín

Cenelín je dlouhodobý studentský projekt, jehož cílem je vytvoření virtuální jaderné elektrárny pro výukové účely a propagaci jaderné energetiky. Elektrárna vzniká na Fakultě strojní, ČVUT v Praze za spolupráce studentů Ústavu energetiky, pedagogů a odborníků z praxe.

Severní sál

Workshopy Technikiáda (čtvrtek 9:00-12:00)

Čtvrteční program:

  • 9:00 První workshop – Metodika zakládání účtů – škola, učitel a žák, metodika zavedení Technikiády přímo ve škole, vyzkoušení si hry Technikiády a žákovského portfolia na Demo účtu, představení, jak pracovat s žákovským portfoliem
  • 9:25 Diskuze
  • 10:00 Druhý workshop – Metodika zakládání účtů – škola, učitel a žák, metodika zavedení Technikiády přímo ve škole, vyzkoušení si hry Technikiády a žákovského portfolia na Demo účtu, představení, jak pracovat s žákovským portfoliem
  • 10:25 Diskuze

Co je hra a zároveň projekt Technikiáda?

Projekt Technikiáda přináší první elektronickou evidenci aktivit a dovedností žáků základních škol. Ta žákům zábavnou cestou přináší nástroj pro rozvoj dovedností, ve kterých jsou šikovní, a ukazuje jim cestu ke střední škole, která vhodně naváže na jejich portfolio schopností a preferencí. Zároveň je pro žáky Technikiáda hrou, která je motivuje vyhledávat aktivity, při kterých si vyzkouší škálu různých činnosti a získají i řadu zkušeností.

Co si žáci odnesou? Zážitek, kdy si na stáncích škol vyzkouší různé dovednosti. Na stánku si vždy načtou QR kód s aktivitou a zaznamenají si, zda se jim aktivita líbila a zda jim daná dovednost šla. Kromě přehledu o tom, která škola a aktivita žáky zaujala, získávají žáci každou návštěvou stánku s Technikiádou i herní body TECHcoiny. Ty bude možné v průběhu roku rozšiřovat o další aktivity a následně směnit za zajímavé ceny. Navíc jako bonus – 5 žáků, kteří získají na veletrhu nejvíce TECHcoinů, získají každý odměnu 1000 Kč od Burzovní nadace.

Co je třeba pro to udělat předem?

Zaregistrovat se jako žák se souhlasem rodiče na www.technikiada.cz V případě, že je zaregistrovaná i základní škola, načítají se TECHcoiny za aktivitu žáků také škole. Nejaktivnějším základním školám budeme za získané TECHcoiny přerozdělovat prostředky od Burzovní nadace a dalších sponzorů na učební pomůcky. Do Hry Technikiáda je možné zapojit i žáky nižšího stupně a základní škola může rozšiřovat aktivity zařazené pod Technikiádu o aktivity, které již dnes pro rozvoj dovedností žáků dělá na škole (včetně různých kroužků, exkurzí, dílen atd.)

Dotazy k akci Technikiáda na veletrhu či k projektu je možné směřovat na:

technikiada@technikiada.cz

Dále se studenti mohou zúčastnit workshopu Příšerky v hlavě. Workshop je určen žákům 8. a 9. tříd ZŠ a studentům 1. a 2. ročníků SOŠ a SOU. Účast je ZDARMA.

Co je jeho náplní?

Přijďte pomoct českému chlapci Jirkovi a vietnamské dívce Elišce se nenechat ovlivnit vzájemnými předsudky a vytvořit si vlastní názor na cizince žijící v Česku. Online příběhová hra, kterou úspěšně prošlo na 2000 žáků ze 20 měst České republiky, vám poskytne příležitost prověřit své znalosti o cizincích, kteří žijí v Česku, a zároveň otestovat svou mediální gramotnost. Kromě samotné hry se také můžete těšit na setkání s lektory, kteří mají vlastní zkušenosti s integrací do české společnosti.

Proč se zúčastnit?

Zážitkovou a atraktivní formou (online úniková hra) se studenti a studentky naučí ověřovat pravost informací na internetu, analyzovat mediální sdělení a rozvíjet kritické myšlení a toleranci. Zároveň budou mít účastníci příležitost dozvědět se více o cizincích žijících v České republice, a to díky interakci s lektorem cizincem. Workshopy se hodí do výuky vzdělávacích oborů/průřezových témat RVP: Výchova k občanství, Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, Multikulturní výchova, Mediální výchova a Výchova demokratického občana.

Partneři veletrhu

Code & Design by 200solutions.com